Piękna ziemia żywiecka

Beskidy - czyste powietrze, nieskażona przyroda, niezapomniane widoki. Niemożliwe? A jednak. Zapraszam do wirtualnej wycieczki po żywiecczyźnie. Ziemia Żywiecka - region geograficzny, kraina historyczna i etnograficzna na południu Polski. leży na pograniczu dwóch regionów: Śląska i Małopolski. Żywiecczyzna położona jest w malowniczej części Beskidów i jest obszarem bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym oraz gospodarczym.

Żywiecczyzna jest atrakcyjna turystycznie, decydują o tym wspaniałe górskie krajobrazy i piękne lasy, liczne szlaki turystyczne. Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie stanowią ośrodki sportów wodnych, ciągle rozwijające się tereny narciarskie z głównymi ośrodkami w Korbielowie, Zwardoniu i Międzybrodziu Żywieckim oraz charakterystyczne budownictwo. Żywiecczyzna to szczególna ochrona wartości przyrodniczych, fizjograficzno-krajobrazowych oraz kulturowych, na terenie powiatu utworzono Żywiecki Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego oraz Park Krajobrazowy Beskidu Małego. Żywiecczyzna to atrakcyjna turystyczna góra Żar z elektrownią szczytowo pompową i koleją linowo-terenową stanowiąca ośrodek lotniarstwa i szybownictwa. Żywiecczyzna oferuje wiele cyklicznych imprez kulturalnych i sportowych. Szczególną renomą cieszą się festiwale: Folkloru Górali Polskich, Tydzień Kultury Beskidzkiej i Żywieckie Gody. Ze względu na walory turystyczne powiatu rozwija się tu budownictwo mieszkaniowe o charakterze rekreacyjnym. Budowane budynki mieszkalne wykorzystywane są dla wypoczynku i rekreacji w dni wolne od pracy i w okresach wakacyjnych, a docelowo przeznaczone są do zamieszkania po przejściu na emeryturę.

O atrakcyjności gospodarczej powiatu żywieckiego decyduje położenie na ukształtowanych historycznie szlakach komunikacyjnych i handlowych. Funkcjonujące przejścia graniczne z Republiką Słowacką: kolejowe i drogowe w Zwardoniu oraz drogowe w Korbielowie wpływają na ożywienie współpracy gospodarczej, turystycznej, kulturalnej i handlowej z południowymi sąsiadami. Powiat żywiecki liczy 149 000 mieszkańców.

Żywiecczyzna jest zamieszkała przez grupę Górali Żywieckich, posiadających własną gwarę. Charakterystyczne budownictwo drewniane zachowało się w niektórych wsiach, za to typowa zabudowa małomiasteczkowa została zniszczona podczas II wojny światowej. Wśród zabytków architektury drewnianej należy wymienić zabytkowe kościoły w Lachowicach, Gilowicach, Cięcinie, Łodygowicach, liczne dzwonniczki wiejskie w Soli, Rycerce, Żabnicy, Siennej, Leśnej, Zarzeczu, Międzybrodziu Żywieckim i inne, Starą Chałupę w Milówce, karczmę w Jeleśni, a także relikty takie jak szałasy i szopy pasterskie na halach i polanach śródleśnych. Żywiec to malownicze miasto położone na południu woj. śląskiego w Kotlinie Żywieckiej nad rzeką Sołą i Koszarawą. turystycznej, kulturalnej i handlowej z południowymi sąsiadami. 

© Witryna należy do Urzędu Gminy Ślemień. Wszelkie prawa zastrzeżone.